Atrakcje


   
   
Atrakcje Turystyczne Świnoujścia - wybrane miejsca, które warto zobaczyć

Latarnia Morska z 1858 roku -
jedna z największych atrakcji turystycznych tego typu na polskim wybrzeżu. Wysoka na 68 metrów, licząca ponad 300 krętych schodów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie. Po zakończeniu w 2000 roku generalnego remontu trwającego od listopada 1998 roku, latarnia po wielu latach została ponownie udostępniona do zwiedzania. Obecnie przeżywa swój wielki renesans. Cały obiekt latarni składa się z trzech części - wieży latarni (część centralna i jednocześnie najwyższa), zbudowanej z ceramicznej cegły, do której od strony północnej i południowej przylegają dwukondygnacyjne budynki z czerwonej cegły. W budynkach tych mieszczą się urządzenia radiolatarni oraz pomieszczenia dla obsługi. Kiedyś mieszkali tu latarnicy z rodzinami, dbając o to, aby latarnia nigdy nie zgasła. Warto pokonać kręte schody,  aby dostać się do górnej galerii, skąd można podziwiać panoramę Świnoujścia i okolic. Na północny zachód widok rozciąga się  w stronę stawy Młyny, świnoujskiej plaży, a tuż za nią na niemieckie cesarskie kąpieliska: Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin, Zinnowitz, aż po niemiecką wyspę Greifswalder Oie.  Na północnym wschodzie panorama rozciąga się w stronę Międzyzdrojów. Patrząc w tym kierunku widzimy wschodni odcinek świnoujskiej plaży, plażę nudystów w Lubiewie, Fort Gerharda oraz lasy ciągnące się przez Międzyzdroje aż po klifowe wybrzeże Wolińskiego Parku Narodowego. Dużą uwagę przyciąga również świnoujski port przeładunkowy z efektownymi suwnicami oraz kołownia kolejowa, położone u podnóża latarni. Godziny otwarcia: 10:00-18:00, wstęp 3,50 zł / 2,50 zł. Tel. 091 321 60 63.
Więcej informacji na stronie:
www.swinoujscie.com/latarnia »

Stawa "Młyny" - znak nawigacyjny w kształcie wiatraka - najbardziej rozpoznawany symbol Świnoujścia, który również znajduje się w oficjalnym logo miasta Świnoujście. "Wiatrak" usytuowany jest na końcu kamiennego Falochronu Zachodniego (o długości ok. 350 m), wybudowanego w latach 1818-1923. Falochron wieńczy plażę po stronie wyspy Uznam. Po przeciwnej stronie położony jest Falochron Wschodni - położony na prawobrzeżnej części miasta, na wyspie Wolin. Jest to najdłuższy falochron kamienny w Europie, o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza. Jego atrakcyjność przebija wszystkie mola położone nad Bałtykiem! Pomiędzy falochronami  uchodzi do morza rzeka Świna, od której pochodzi nazwa miasta - Świnoujście. Odwiedzenie przynajmniej jednego z falochronów, jest obowiązkowym punktem programu niemal każdego turysty. Stąd najpiękniej widać wschody i zachody słońca oraz przepływające na wyciągnięcie statki. Warto dodać, że na szczycie "Wiatraka" znajduje się pulsujące światło, które zsynchronizowane jest z drugim światłem - usytuowanym  na szczycie nieopodal położonego nabieżnika.  Oba światła położone w linii prostej wyznaczają odniesienie nawigacyjne dla ruchu morskiego odbywającego się w tym rejonie. O świnoujskim wiatraku, młynarzu i Alicji - żonie marynarza - krąży także starodawna legenda ....

Muzeum Rybołówstwa Morskiego - ma swoją siedzibę w budynku byłego Ratusza Miejskiego. Budynek ten jest najstarszym budynkiem w mieście - wybudowanym na przełomie lat 1805/1806, na podstawie projektu pochodzącego z  1792 roku, autorstwa mistrza budowlanego Meyera. Nieco ponad 30 lat później, do budynku dobudowano ażurową wieżyczkę, na szczycie której obecnie znajduje się zegar, wybijający pełne godziny i odgrywający o godz. 6:00 i 18.00 miejskie kuranty. Na tyłach muzeum znajduje się skwer, którego centralnym miejscem jest fontanna i tablica poświęcona "Tym co nie powrócili z morza". Wcześniej w tym miejscu znajdował się schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, a jeszcze wcześniej targ rybny i bydlęcy. Dziś Muzeum udostępnia zwiedzającym zbiory prezentujące historię rybołówstwa, dzieje miasta i regionu, stare przyrządy nawigacyjne oraz okazy fauny morskiej, skamieniałości i minerały. Muzeum jest także miejscem wielu wystaw, wśród których ważne miejsce zajmują ekspozycje poświęcone świnoujskiej plaży i dawnym strojom plażowym oraz wystawa dedykowana historii miasta: "Świnoujście - miasto na wyspach." W sezonie letnim (czerwiec-październik) muzeum czynne jest codziennie, w godz. od 9:00 do 17:00, zaś poza sezonem Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Bilet normalny kosztuje 5 zł,  ulgowy - 3 zł. Adres: Pl. Rybaka 1, Tel./Fax: 091 321 24 26.
Więcej informacji na stronie: www.muzeum-swinoujscie.pl
»

Fort Gerharda - potocznie zwany Fortem WSCHODNIM jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-to wiecznych fortów nadbrzeżnych w naszej części Europy. Wybudowany przez pruskich fortyfikatorów był jednym z czterech podstawowych dzieł obronnych składających się na Twierdzę Morską Świnoujście. Byliście w pruskim wojsku? Chodziliście po polu minowym, lub po linie zawieszonej nad fosą? Strzelaliście z działa? Jeżeli nie, to koniecznie musicie odwiedzić Fort Gerharda - nadmorską twierdzę na wyspie Wolin, w której do dnia dzisiejszego urzęduje pruski generał, a na placach musztry ćwiczą pruscy żołdacy! Od 2001 roku Fort jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście (ostatniego Pruskiego Komendanta Wojskowego w Europie) i koszarami historycznego 3 batalionu 34 Pułku Fizylierów Królowej Szwedzkiej Wiktorii. Regiment jest jedną z nielicznych w Europie armii, która z dnia na dzień, z godziny na godzinę się powiększa i już niedługo będzie NAJLICZNIEJSZĄ ARMIĄ na świecie! Przez szeregi regimentu przeszło już ponad 200 000 turystów, którzy po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostali mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i stali się rezerwistami regimentu! Wstępu na teren fortu pilnuje historycznie umundurowany wartownik, po minięci którego czeka Was przywitanie z samym Komendantem Twierdzy. Dalej przed Wami wielka przygoda - ciężkie szkolenie i prawdziwa podróż w czasie, podczas której przejdziecie próbę ciemności, nauczycie się musztry wojskowej, poobcujecie w podziemnych kazamatach z duchem świnoujskiej Julii i... Tajemnica wojskowa! Przyjedźcie! A Ci, którzy przejdą wszystkie próby, liczyć mogą na wyrozumiałość załogi Fortu i powrót w całości do domu :) Wybierając się w ten rejon Świnoujścia, warto zaplanować czas na zwiedzanie świnoujskiej latarni położonej zaledwie 100 metrów dalej. Wytrwali turyści z przyjemnością spacerują również po najdłuższym w Europie kamiennym falochron, sięgającym przeszło 1400 metrów w głąb morza. DOJAZD: do Fortu Gerharda zmotoryzowanych kierują znaki drogowe "FORT GERHARDA". Turyści piesi i rowerzyści! - powinni  kierować się ulicą Ku Morzu w stronę latarni morskiej. Latem do Fortu kursuje autobus miejski: linia Dworzec PKP - Latarnia - Dworzec PKP (codziennie: godz.: 10.55, 11.36, 12.36, 13.15, 13.55, 14.35, 15.36, 16.35, 17.31).  WSTĘP na teren Fortu: dorośli - 5.00 zł, dzieci - 4.50 zł. Godziny otwarcia: od 9:00 do zmierzchu. Tel. 503 741 307.
Więcej informacji na stronie:  http://www.fort-gerharda.pl/
»

Fort Anioła wybudowany w latach 1845-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko - obserwacyjny stanowiący wówczas jeden z czterech fortów obronnych Twierdzy Świnoujście.  Za czasów pruskich, parter w trójkondygnacyjnej budowli obsadzała piechota z bronią ręczną a piętra wykorzystywane były dla lekkiej artylerii polowej. Armaty i amunicję transportowano do góry za pomocą lin przez owalne otwory w stropach, które zachowały się po dzień dzisiejszy.  W czasach II Wojny Światowej, Fort został przebudowany i wyposażony we wszystkie dostępne zdobycze techniki (elektryczność, centralne ogrzewanie, radar, radiostacje, telegraf, telefon) a następnie pełnił rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich. Po wojnie został przejęty przez Rosjan, którzy zajmowali go do roku 1992 wykorzystując jako punktem obserwacji powietrznej i łączności z okrętami Floty Radzieckiej.  Obecnie obiekt jest sukcesywnie remontowany i spełnia rolę nie tylko muzealną ale stał się placówką kulturalną Świnoujścia. Tu można na żywo spotkać się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką. Można też obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby. W forcie odbywają się koncerty muzyczne, spotkania poetów na wieczorach poezji, pokazy tradycyjnych walk rycerstwa średniowiecznego. Organizowane są także ogniska, grille, można przy blasku świec wypić herbatę, kawę, wina i miody pitne w oryginalnej sali kominkowej. Nazwa Fortu związana jest z jego kształtem, gdyż przypomina Zamek Świętego Anioła w Rzymie. Na terenie Fortu znajduje się Sala Wikingów - nietypowa sala muzealna, w której wszystkie eksponaty można przymierzać, podnosić i pozować z nimi do zdjęć. Część to repliki, ale znajdą Państwo też oryginały. Niepowtarzalna okazja by przeżyć bezpośredni kontakt z akcesoriami minionych wieków. Posiadamy eksponaty ze średniowiecza i z drugiej wojny światowej, każdy znajdzie coś dla siebie. Natomiast w Sali Kominkowej, pod pruskimi sklepieniami, przy blasku świec w obecności rzeźbionych aniołów, mieści się mała Kawiarnia, połączona ze stałą wystawą szkła artystycznego autorstwa Pani Doroty Muchy. Fort można zwiedzać indywidualnie oraz  z przewodnikiem. Fort Anioła zaprasza także zorganizowane grupy na imprezy integracyjne, ogniska, grille i biesiady, zapewniając na życzenie obsługę, najlepszą muzykę i wspólne zabawy. Adres Fortu: ul. Jachtowa dz. 158 (obok mariny żeglarskiej Basen Północny). Godziny otwarcia: 9:00-18:00. Wstęp: 4 zł / 3 zł. Kontakt: Tel. 601 767 171, lub Tel/Fax +4891 321 35 71.
Więcej informacji na stronie: http://www.fortaniola.pl/
»

XVIII wieczny Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla, wzniesiony jest na miejscu gotyckiej świątyni. We wnętrzu kościoła znajdują się między innymi: zabytkowe organy, ciekawe witraże oraz zabytkowy drewniany model statku. Dzieje tego kościoła dość ciekawie opisuje dokument przechowywany w kuli wieńczącej wieżę kościelną, wydobyty w trakcie generalnego remontu dachu i wieży w 1981 roku. Dokument ten zawierał wiele informacji o tym kościele, jak również o jego poprzedniku, małym kościółku w wiosce Westswine, znajdującej się niegdyś na obszarze obecnego Świnoujścia. Data założenia tamtego kościoła nie jest znana, jednak inne dokumenty wskazują, że było około 1480 roku. Niegdyś dumą każdego kościoła, poza dzwonami, były organy. W tym Kościele pierwsze organy zainstalowano w 1834 roku. Były to nowe organy Grünberga, które przetrwały tu przez 93 lata. Następnie w 1927 roku zastąpiono je instrumentem nowej generacji, dużym 31 registrowym, zbudowanym przez znakomitego organomistrza Steinmeyera z Gettingem w dalekiej Bawarii. Szczęśliwie przetrwały II wojnę światową i do dziś znajdują się w świnoujskim kościele. Brzmienie tego zabytkowego instrumentu i zainteresowanie muzyką organową sprawiły, że wiosną 1999 roku rozpoczął się w kościele Chrystusa Króla cykl koncertów Świnoujskie Wieczory Organowe i I Festiwal Muzyczny w wykonaniu znakomitych organistów z kraju i zza granicy, które corocznie odbywają się po dzień dzisiejszy.  Prawdziwą ozdobą świnoujskiego kościoła Chrystusa Króla, przypominającą o morskim charakterze miasta, jest zawieszony model statku - korwety. W nadmorskich kościołach  tego rodzaju wota nie należą do rzadkości. Model był zwykle darowany przez kapitana lub armatora statku w podzięce za uratowanie życia żeglarzy i statku. Świnoujski żaglowiec podarowany został około 1814 roku przez przybyłego wówczas szypra Chrystiana Heinsa, który w Świnoujściu odnalazł swoją miłość - Hannę Charlotte Dorothea Wagner. Dokładnie 28 lipca 1814 roku w świnoujskim kościele odbyła się ceremonia zaślubin. Z zapisów w księdze kościelnej dowiedzieć się można, że pan młody urodził się w miejscowości Stade i w chwili ożenku miał ukończone 37 lat. Jego żona była o 15 lat młodsza. Wierny swemu przyrzeczeniu oblubieniec, za pozwoleniem uradowanego pastora, zawiesił w kościele model statku, nazywając go "vergissmannicht", co oznacza "nie zapomina się".  Obecnie Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla jest kościołem parafialnym. Usytuowany jest w samym centrum lewobrzeżnej części Świnoujścia, na wyspie Uznam, przy Placu Kościelnym nr 1.  Proboszczem jest ks. dziekan Kazimierz Sasadeusz. Tel. 091 321 20 32.
Więcej informacji na stronie: http://www.parafia.swi.pl/
»

Kościół Matki Boskiej "Stella Maris" zwany kościołem Gwiazdy Morza, to mały i niezwykle urokliwy  kościółek z końca XIX w.,  wybudowany w stylu neogotyckim, z krzyżowym wiązaniem cegieł. Na szczególną uwagę zasługują witraże o dużej wartości artystycznej oraz mozaika umieszczona nad drzwiami wejściowymi. Przedstawia ona Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus w łodzi sterowanej przez dwóch aniołów. Uwagę przyciąga także usytuowany nad wejściem do kościoła napis: "AVE MARIS STELLA",  ozdobiony misterną gwiazdą.  Wnętrze kościoła, zamknięte prostokątnym prezbiterium z wejściem do zakrystii i opierającym się na zdobionej konstrukcji chórem muzycznym, zachowało większość oryginalnych sprzętów. Interesująca jest Droga Krzyżowa malowana na blasze. Sceny przedstawiające poszczególne stacje przymocowane są bezpośrednio, bez ram do ścian nawy lub balustrady chóru. W czasie II Wojny Światowej zniszczonych zostało wiele cennych witraży. Uratował się witraż w prezbiterium, jednak zastąpiono go nowym. Centralna scena dawnego witraża w prezbiterium, przedstawiająca Matkę Bożą, została zainstalowana w kaplicy, tablica po prawej stronie wejścia do kościoła. W podłodze kaplicy znajduje się tablica z napisem: "Kapłan Ernst Jaitne 27 4 1902 + 28 0 1931". W nie zmienionym stanie zachowała się ambona z malowanymi przedstawieniami Ewangelistów i ołtarz Serca Jezusowego, znajdujące się po obu stronach prezbiterium. Nabożeństwa uświetniają 8-głosowe organy zbudowane w 1903 roku przez firmę Grünberga ze Szczecina. Parafia pw. Matki Boskiej Gwiazdy Morza w Świnoujściu jest najstarszą parafią katolicką w Świnoujściu, sięgającą swoimi korzeniami czasów międzywojennych. Parafia wchodzi w skład Dekanatu Świnoujście Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej i obejmuje swoim działaniem dość duży obszar lewobrzeżnej części Świnoujścia. Proboszczem jest ks. kanonik Tadeusz Albański.  Nabożeństwa odbywają się przez cały tydzień. Adres:  ul. Piastowska 11. Telefon: 091 321 37 69. Więcej informacji na stronie: www.parafiagwiazdymorza.swi.pl »

Wieża po byłym kościele protestanckim zniszczonym pod koniec II wojny światowej, ul. Piłsudskiego.Wieża po byłym kościele protestanckim pod wezwaniem księdza Marcina Lutra - punkt widokowy. - jest to pozostałość po protestanckim, utrzymanym w neogotyckim stylu Kościele ewangelickim pod wezwaniem księdza Marcina Lutra, wzniesionym w latach 1903 – 1906, według projektu Fritza Gottlieba. Obecnie na jej szczycie znajduje się najwyższy w Świnoujściu punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok niemal na całe miasto. Wieża została udostępniona do publicznego zwiedzania w grudniu 2005, dzięki prywatnemu inwestorowi, który pod fachowym okiem konserwatora zabytków, przeprowadził trwającym niemal dwa lata gruntowny remont. Historia tego obiektu rozpoczęła się w 1899 roku,  kiedy zmarła jedną z najbogatszych ówczesnych osobistości Świnoujścia - konsul, pani Emilia Heys.  W swoim testamencie przekazała na rzecz miasta ogromną kwotę pieniędzy bliską dwóch milionów marek. Jej ostatnią wola było, aby z tych pieniędzy zbudowano i utrzymywano w mieście nowy kościół oraz dom dziecka.  Zgodnie z jej wolą, w grudniu 1902r. podjęto decyzję o budowie kościoła usytuowanego  w nadmorskiej dzielnicy, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Po trwającej kilka miesięcy budowie, 24 września 1904r. na wieży Kościoła zamontowano jego pierwszy Krzyż.  Świątynia posiadała 1000 miejsc siedzących i nowoczesne organy, zaś wieża z zegarem i czteroma dzwonami miała 67 m. wysokości. Pierwsze nabożeństwo odprawiono 29 marca 1906 roku, podczas którego odbyło się uroczyste błogosławienie i przekazanie Kościoła ewangelickiej wspólnocie. Dalsze losy Kościoła ocierają się o II Wojnę Światową, podczas której zbombardowano okolice Kościoła, uszkadzając przy tym nieznacznie wieżę. Po wojnie Kościół pod wezwaniem Marcina Lutra opustoszał i stał się przedmiotem trwającej wiele lat dewastacji. W roku 1962 zadecydowano o jego rozbiórce i jeszcze w tym samym roku rozebrano nawy główną i poprzeczną oraz przyległy budynek mieszkalny pastora, poczym przystąpiono do rozbiórki wieży kościelnej. Kopuła wieży kościelnej została ściągnięta przy pomocy długich lin ciągniętych przez traktory. Główne elementy konstrukcyjne zostały zdemontowane, ale rozbiórkę samej wieży wstrzymano, gdyż okazało się bowiem, że wieża zaznaczona była na ówczesnych mapach nawigacyjnych.  W tym stanie, wieża pozbawiona hełmu, mimo trwającej nadal dewastacji przetrwała do dzisiejszych czasów. W 2003 roku rozpoczął się jej remont, zaś niespełna dwa lata później - w grudniu 2005r. -  została udostępniona do zwiedzania. W lutym 2006 roku wieża widokowa otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta "Tryton 2006" za budowlę roku i obecnie jest dzierżawiona przez prywatnego inwestora, którego celem jest wybudowanie na jej szczycie restauracji z widokiem na panoramę Świnoujścia. Adres: ul. Paderewskiego 7. Godziny otwarcia: w sezonie od 10:00 do ostatniego klienta. Poza sezonem: od godz. 11:00 do 18:00. Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 4 zł.

 Ryglowe chaty kryte strzechą z końca XVIII wieku, położone na wyspie Karsibór - jednej z trzech, zamieszkałych wysp Świnoujścia, na której znajduje się osada, nosząca tę samą nazwę co wyspa - Karsibór. Wyspa powstała w latach 1874-1880 przez przekopanie południowo-wschodniego fragmentu wyspy Uznam, tworząc tym samym Kanał Piastowski - szlak żeglugowy, który skrócił drogę wodną ze Świnoujścia do Szczecina. Od południa wyspa Karsibór otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego. Na północy granicę wyspy stanowią ramiona Starej Świny - Rzecki Nurt i Młyńska Toń. Na wschód rozciąga się kraina ponad 40 wysp wstecznej delty Świny, z których większe to Warne Kępy, Wielki Krzek i Karsiborska Kępa. W Karsiborzu, po dzień dzisiejszy zachowały się stare chaty rybackie. Najpiękniejsza i najstarsza z nich, położona przy ul. Wierzbowej nr 7,  wpisana została do rejestru zabytków województwa, jednak zupełnie niedawno uległa siłą natury. Prócz niej, do dziś przetrwało jeszcze kilka, jednak mniej efektownych i ukrytych w głębi wyspy. Na wsypę Karsibór można dojechać autobusem miejskim, linią nr 5 od dworca kolejowego Świnoujście. Na wsypę prowadzi Most Piastowski unoszący się nad rzeką Stara Świna, który przy długości ponad 370 m. ma jezdnię o szerokości zaledwie 420 cm! W związku z tym obowiązuje na nim jednostronny ruch pojazdów, regulowany światłami. Most oddano do użytku w 1966 roku i od tamtej pory jest jedynym połączeniem wyspy Karsibór ze Świnoujściem.  Więcej informacji na stronie: www.karsibor.com »

Zabytkowy kościół gotycki z XV wieku - we wschodniej części wyspy Karsibór. Zbudowany w XV wieku, z wieżą dobudowaną w XVIII. We wnętrzu możemy zobaczyć zabytkowy XV wieczny ołtarz (częściowo zrekonstruowany, po kradzieży dokonanej w latach 90-tych) i ambonę z XVIII. W Kościele znajduje się także pochodzący z 1909 roku znaczących rozmiarów model statku „Kolumbia”, będący kopią modelu z 1668 roku.  Sam Kościół to budowla salowa, orientowana, pierwotnie bez wieży, z prosto zamkniętym prezbiterium. Mury kościelne wzniesiono z cegły na kamiennym fundamencie i przykryto drewnianym stropem oraz dwuspadowym dachem pokrytym miedzianą blachą. Elewacje północna i południowa rozdzielone są wysokimi oknami o ostrołukowym wykroju z maswerkowym, drewnianym laskowaniem, zaś elewacja wschodnia jest obecnie pozbawiona okien. W ścianie południowej, w pobliżu wschodniego narożnika znajduje się ostrołukowe wejście do zakrystii, która została wydzielona  z wewnętrznej przestrzeni nawy.  Główne wejście  znajduje się od strony zachodniej, do której dobudowano wieżę na plan kwadratu, zwężającego się uskokowo ku górze. W pierwszej kondygnacji znajduje się kruchta z ostrołukowym wejściem oraz para okienek osadzonych symetrycznie w każdej ze ścian. Druga kondygnacja stanowi jedynie przejście do trzeciego poziomu, w którym znajduje się dzwon. Ściany nośne tej części wieży wykonane są z cegieł, natomiast laskowanie ostrołukowego okna wykonane jest z drewna. W środkowym ostrołuku znajdują się drewniane tarcze zegarowe. Całość wieńczy ostrosłupowy hełm kryty blachą miedzianą z kulą i kogutem.  Obecnie kościół przeszedł gruntowny remont. Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę. Więcej informacji na stronie: www.karsibor.com »

Rezerwat ptaków "Karsiborska Kępa" - rezerwat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na wyspie Karsibór to lęgowisko ponad 140 gatunków rzadkich ptaków, w tym  ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki. Ptasi rezerwat Karsiborska Kępa zajmuje powierzchnię 180 ha podmokłych łąk Karsiborskiej Kępy. Jest to unikatowe lęgowisko ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki. Na łąkach zarastających niską trzciną gnieździ się od kilku procent światowego stanu tego rzadkiego ptaszka. Na terenie ostoi występują też inne rzadkie gatunki: orzeł bielik, kania rdzawa, rezerwat ptaków błotniak łąkowy, derkacz, batalion - gatunki zaliczane do wymierających w skali świata. Przewodnicy, ornitolodzy chętnie oprowadzają turystów by przybliżyć nam życie skrzydlatych braci. Warto wiedzieć, że Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) jest zarejestrowaną krajową organizacją pozarządową, zajmującą się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Opiera się na wiarygodnych badaniach naukowych, a jego celem jest zachowanie i promowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. OTOP jest partnerem Międzynarodowej Federacji Towarzystw Ochrony Ptaków.  Od kilku lat, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje wakacyjny Obóz wolontariuszy rezerwatu Karsiborska Kępa. Kierowany jest on głównie do miłośników ptaków oraz do osób, które fascynują się przyrodą okolic Świnoujścia i chcą przyczynić się do ochrony walorów przyrodniczych tego rezerwatu. Miejscem obozowiska jest od kilku lat, duży plac na posesji współpracującego z OTOP mieszkańca Karsibórza - Krzysztofa Kałwy. Nadzorcą rezerwatu OTOP "Karsiborska Kępa" jest - Paweł Jabłoński - mieszkaniec Świnoujścia. Więcej informacji o OTOP, Karsiborskiej Kępie i wolontariacie znaleźć można na stronie www.karsibor.com »


   
   

Koncerty promenadowe
maj- wrzesień
Koncerty zespołów, orkiestr dętych, które przyciągają zawsze do Muszli koncertowej przy świnoujskiej promenadzie komplet publiczności. więcej>>

   

Wyspy Umajone
01-05 maja
Rodzinne imprezy rekreacyjno–sportowe. W trakcie majowych świąt odbywają się koncerty plenerowe oraz  przedstawienia teatralne. więcej>>

   
 

XXI Bieg Konstytucji 3 Maja
05 maja
XIX  Bieg na 3 Mile morskie, w którym startują zarówno osoby dorosłe (3 mile) jak i tłumy dzieci ze szkól podstawowych i przedszkoli. więcej>>

   
 

Wyspy aktywne
31 maja – 2 czerwca
Wycieczki rowerowe, piesze lub kajakowe z przewodnikiem, do miejsc mało znanych lub na co dzień niedostępnych. więcej>>

   

 

Międzynarodowy Turniej Tenisa Seniorów ITF
Babolat ITF Seniors
05 – 09 czerwca
Turniej rozgrywany na kortach i halach w Świnoujściu i Ahlbecku,  w którym około 200 zawodników rywalizuje w kilkunastu kategoriach wiekowych. więcej>>
   
        Dni Morza           

Dni Morza
21 – 22 czerwca
Rodzinny festyn z wystawami, jarmarkiem, koncertami wykonawców lokalnych i znanych gwiazd estrady. W trakcie Dni Morza swoje święto obchodzi Marynarka Wojenna. więcej>>   

Dzień Rybaka
29  czerwca
Obchodzony w imieniny św. Piotra patrona rybaków. Impreza podkreślająca wieloletnie   tradycje rybołówstwa na tym obszarze.więcej>>

   
   
   
 

Karuzela Cooltury
19 – 21 lipca
Trzydniowa otwarta impreza, kalejdoskop 150 wydarzeń, odbywających się na  11 scenach przed kilkudziesięciotysięczną widownią w Świnoujściu i wielomilionową w mediach.więcej>>

   
 Śwsinoujskie Wieczory Organowe

XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, Świnoujskie Wieczory Organowe
14 czerwca – 29 sierpnia

organizowane od 14 lat przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia. Stanowi on popularyzację muzyki organowej i klasycznej, od dawnej po współczesną. więcej>>
   
 Sail Świnoujście

 V Sail Świnoujście  i  XXIX Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak"
15 – 18 sierpnia
Piękne jednostki polskie i zagraniczne, szum żagli, świst want, piosenka morska rozbrzmiewająca na każdym kroku, takie atrakcje towarzyszą Sail Świnoujście. więcej>>

   

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich
18 sierpnia
Festyn, zabawy dla dzieci, piknik dla dorosłych, nocne zwiedzanie latarni morskiej to atrakcje przygotowane są na ten dzień przez Stowarzyszenie Miłośników Latarni Morskich.więcej>>

   
 FAMA

FAMA – Międzynarodowy Kampus Artystyczny
18 – 30 sierpnia
Do Świnoujścia  zjeżdżają od lat studenci aby wziąć udział- jedynym w Polsce artystycznym wydarzeniu interdyscyplinarnym, które jest jednocześnie nastawione na doskonalenie warsztatu młodych twórców. więciej>>

   

XXXIV Międzynarodowy Maraton Świnoujście – Wolgast
7 września
Impreza o charakterze transgranicznym odbywająca się od końca lat siedemdziesiątych, uczestniczy w niej około 300 zawodników głównie z Polski i Niemiec.więcej>>

   

Dni Twierdzy na wyspach
13-15 września
Rekonstrukcje bitew z różnych okresów przygotowane przez wyspecjalizowane grupy historyczne parady historyczne to tylko jedna z propozycji trzydniowej imprezy odbywającej się we wrześniu.więcej>>

   

Rowerowy Weekend
21 – 22 września
Dwudniowa impreza promująca turystykę rowerową w krainie 44 wysp.więcej>>

   

Uznam – wyspa światła
3 października
Pokazy fajerwerków, występy artystów  teatrów ognia  to wszystko przy szumie morza  w niezwykłej scenerii świnoujskiej plaży. więcej>>

   
 

XX Uznamski Festiwal Muzyki
21 września – 12 października
Przez trzy tygodnie w obiektach sakralnych, salach koncertowych, zamkach, salach hotelowych, galeriach, rozbrzmiewa muzyka jednego z krajów nadbałtyckich.więcej>>